Jak vybrat botník?

Botník je důležitá součást každého vstupního prostoru domu nebo předsíně. Pomůže vám udržet pořádek v místě, které je často při vstupu vidět jako první. Proto není radno jeho výběr podceňovat. Důležitými kritérii pro jeho výběr je způsob uložení bot, materiál, ze kterého je botník vyroben a samozřejmě rozměry.

Rohový botník je vhodný do menších bytů, kde je potřeba vyplnit každý kout

Na co se zaměřit při nákupu

  • Hloubka botníku musí být dostatečná, aby se v něm boty nemačkaly.
  • Obvykle se setkáte s hloubkou 25–30 cm, úzké botníky mohou disponovat hloubkou pouhých 10 cm, jedná se o vyklápěcí typy.
  • Prostor botníku musí být dostatečně odvětráván.
  • Materiál by měl být dobře omyvatelný, například látkové botníky patří mezi typy s horší údržbou a tím pádem i kratší životností.
  • Velikost botníku je jedním z klíčových parametrů. Řiďte se podle prostoru, do kterého plánujete botník umístit a také podle párů bot, které do něj potřebujete umístit.
  • Zvažte, zda pro vás má smysl přídavná zásuvka, do které lze umístit například klíče, deštník, vodítko na psa, rukavice nebo lžíci na boty.
  • Větší komfort při nazouvání bot poskytne botník s lavicí. Ten je vhodný například pro osoby s omezenou hybností nebo pro děti, které se při nazouvání bot hýbou naopak až moc.
Policový botník vám poskytne přehled a rychlý přístup k botám

Botníky podle typu

Typy botníků se liší způsobem, jakým jsou do nich boty ukládány. Níže jsme připravili přehled nejtypičtějších botníků.

Sedací botník

Je vhodný pro starší osoby, děti nebo pro jedince, kteří mají rádi složitější šněrování tkaniček. Botníků s lavicí je celá řada, mohou být otevřené nebo i se zásuvkami v uzavřené verzi. Nevýhodou těchto botníku je jejich výška. Bývají často velmi nízké, a tak neposkytují prostor pro vyšší boty, například kozačky.


Policový botník

Tento botník je ideální pro denní používání. Dvě nebo tři police stačí k uskladnění těch párů bot, které nosíte nejčastěji podle ročního období. Pro sezónní a společenské boty je dobré pořídit ještě jeden, větší, botník se zásuvkami, kde budou boty čekat na svou příležitost a nebude se na ně prášit. Policové botníky bývají nízké, a tak nejsou vhodné pro holinky nebo jinou vyšší obuv.


Výklopný botník

Typ vhodný do moderních domácností, patří mezi nejžádanější a nejpoužívanější. Výhodou tohoto botníku je jeho malá hloubka a nenáročnost na prostor. Boty jsou zde uložené ve vertikální poloze. Často je botník obohacen i zásuvkou na drobnosti. Nevýhodou je nízká stabilita, a tak je často nutné přišroubovat botník ke zdi. Ani tento botník není určen pro vyšší obuv.


Závěsný botník

Tyto botníky mají mnoho podob a jsou vyrobeny z mnoha různých materiálů, nejčastěji pak z plastu nebo textilu. Velmi známé jsou teleskopické tyče s výstupky po obvodu, na které se boty zavěšují. Tento typ botníků lze ale umístit i na dveře nebo na stěnu. Výhodou je jejich nenáročnost na prostor, na druhou stranu je nelze schovat například před návštěvou nebo prachem. Boty jsou sice velmi dobře větrané, ale jejich pach volně uniká do prostoru.


Botník s věšákem

Tento typ věšáků je vyroben ve většině případů z kovu v kombinaci se dřevem. Kromě uložení bot v policích nabízí i pověšení bund, kabátů, klobouků nebo batohů. Je doplněn i o praktické sedátko, které můžete využít při zavazování tkaniček nebo jako odkládací plochu. Botníky mívají stabilní ocelový rám, takže se není třeba obávat převážení, pokud nebude věšák přetížen. Proto si vždy přečtěte pokyny výrobce k použití.

Který materiál je ten pravý?

Aby botník dlouho vydržel, je potřeba vybrat správný materiál, ze kterého je vyroben. Ale ani to nestačí. Boty do botníku neukládejte špinavé nebo mokré a botníku věnujte stejnou péči jako každému jinému kusu nábytku.

  • Kovový botník – tyto botníky jsou často policového typu a často jsou kombinovány se dřevem nebo lamino deskami. Důležité je dbát na stabilitu a nosnost botníku. Údržba tohoto materiálu je velmi jednoduchá, stačí otřít vlhkým hadříkem.
  • Plastový botník – je oblíbenou variantou díky nízké ceně. Ta je však vykompenzována nižší kvalitou materiálu a krátkou životností botníku. Problémem je také nízká stabilita a nosnost.
  • Dřevěné botníky – velmi oblíbený materiál pro svou stálost a dlouhou životnost. O dřevěný botník je však potřeba se starat velmi pečlivě a používat speciální přípravky a laky. Je potřeba mít na paměti, že dřevo může postupem času měnit barvu, proto je dobré používat v rámci jednoho bytu jeden typ dřeva u veškerého nábytku.
  • Lamino – jeden z nejvíce používaných materiálu nejenom u botníků. Je levný a velmi snadno se udržuje. Povrch stačí přetřít vlhkým hadříkem.

U všech materiálů platí potřeba dostatečného větrání, zadní část botníku je proto často perforovaná nebo proděravělá.

Botník z masivního dřeva je ozdobou každé předsíně

Botník na míru

Pokud si nejste s to vybrat z botníků, které jsou na trhu, můžete si zkusit vyrobit vlastní botník na míru. Mezi nejoblíbenější patří botník z palet, který je ve výsledku velmi levný a designový. Podlé návodů na internetu jej zvládne vyrobit každý průměrný domácí kutil. Boty však lze schovat i do skříně, kam se navíc snadno vejdou i vysoké boty. K výrobě originálního botníku jdou využít například i staré malířské štafle, žebřík, PVC trubky nebo obyčejné krabice. Vždy ale dbejte na to, aby botník ladil s předsíní a případně i se zbytkem nábytku v bytě.